A oto cała nasza grupa: Bacia, Bodzio, Tomek i Adaś Puśkowie, Ela i Wojtek Jeziorki oraz Jola i Krzysiek Mirowscy.


BORNHOLM
SŁONECZNA WYSPA NA BAŁTYKU...

588 km2, 150 km długości linii brzegowej i 40 km odległości pomiędzy skrajnymi przylądkami. Perełka Bałtyku. Tylko 100 km od wybrzeży Polski. Mowa oczywiście o Bornholmie – niewielkiej wyspie wchodzącą w skład Królestwa Danii. Jako okręg administracyjny stanowi odpowiednik naszego województwa, który podzielony jest na 5 gmin: Ronne, Hasle, Allinge-Gudhjem, Nexo, Akirkeby. Wyspę zamieszkuje na stałe nieco mniej osób niż średniej wielkości miasto Polski, np. Kutno. To niespełna 50000 mieszkańców, z których ponad połowa skupiona jest w 7 miastach położonych na wyspie. Do największych należą: Ronne (ok. 16000 mieszkańców), Nexo (ok. 3700) i Hasle (ok. 1800).
Niewątpliwym atutem Bornholmu jest ogromna różnorodność krajobrazów – od majestatycznych granitowych klifów (tzw. Riwiera Bornholmu) na północy po piaszczyste plaże południa (tzw. Lazurowe Wybrzeże Północy), oraz urozmaicony charakter ukształtowania powierzchni wyspy – od pagórów na północy po monotonne równiny na południu. Najwyższym wzniesieniem wyspy jest Rytterknaegten (163 m n.p.m., trzecie pod względem wysokości w Danii). Charakterystyczne dla Bornholmu są tzw. doliny szczelinowe. Najbardzej znanymi są chętnie odwiedzane przez turystów Ekkodalen i Dondal.
Pomimo niewielkiego obszaru należy zwrócić uwagę na znajdującą się tutaj ogromną ilość zabytków. Do najcenniejszych zaliczają się jedyne w Skandynawii 4 kościoły w kształcie rotundy z XII wieku, największa warownia północnej Europy – zamek Hammershus i morska forteca na skalistej wysepce Christianso położona w odległości ok. 18 km od Bornholmu.
Na specyficzny klimat wyspy ma niewątpliwie jej położenie w tej części Bałtyku. Lato i jesień rozpoczynają się tutaj ok. miesiąca później niż w reszcie Danii. Lato jest tutaj długie, ciepłe i słoneczne, a jesień pogodna. Pierwsze oznaki zimy (przymrozki) pojawiają się dopiero pod koniec listopada. Zima jest również łagodna. Utrzymującą się stale dużą wilgotność powietrza równoważą niewielkie opady roczne. Charakterystyczne dla Bornholmu są silne wiatry o stałym kierunkach, co wykorzystano w tutejszym przemyśle energetycznym. Podróżując po wyspie co krok napotykamy baterie nowoczesnych elektrowni wiatrowych.
Rybołówstwo, rolnictwo, przemysł i turystyka są podstawowymi gałęziami tutejszej gospodarki. Rybołówstwo i przemysł przetwórczy dają utrzymanie znacznej części Bornholmczyków. Niestety na przestrzeni lat sytuacja rybaków uległa pogorszeniu chociażby ze względu na znaczne wyeksploatowanie pobliskich łowisk.
Obok rybactwa na wyspie rozwinęło się rolnictwo. Główne obszary rolnicze zajmują środkową część wyspy. Dominują tutaj gospodarstwa specjalistyczne, głównie o kierunku mlecznym, choć można spotkać np. hodowle strusi. Sprzedaż produktów mlecznych znacznie wzrasta w sezonie turystycznym. Standard życia tutejszych farmerów jest stosunkowo wysoki.
Przemysł na Bornholmie związany jest ściśle z lokalną bazą surowcową. Wyspa bogata jest w surowce skalne. Z wydobywanych gliny i iłów wyrabia się cegłę szamotową i klinkierową. Granit z tutejszych kamieniołomów wykorzystuje się w budownictwie i drogownictwie.
Jednak w ostatnich latach najbardziej rozwinęła się najmłodsza gałąź gospodarki – turystyka. Wyspa posiada niezwykłe warunki do jej rozwoju: bogatą florę i faunę, zróżnicowane środowisko przyrodnicze i dużą ilość zabytków. Ponadto znajduje się tutaj sieć doskonale wyposażonych pól kempingowych, schronisk młodzieżowych i hoteli. Do tego szlaki piesze, drogi rowerowe i odpowiednio wyeksponowane ciekawostki turystyczne – wszystko po to, aby turysta poczuł się jak przysłowiowa ryba w wodzie.

fot. fot. fot. fot.
fot. fot. fot. fot.
fot. fot. fot. fot.
fot. fot. fot. fot.
fot. fot. fot. fot.
fot. fot. fot. fot.
fot. fot. fot. fot.

Kliknij na zdjęcie aby je powiększyć





POWRÓT



© 2003 by KKKT „Trawers”