Fraser IslandA oto mapa Fraser Island.
Wyspa położona jest przy środkowo-wschodniej części wybrzeża Australii (Queensland).Wyspa zawdzięcza swą nazwę rozbitkom z brytyjskiego statku – kapitanowi James’owi Fraser i jego żonie Elizabeth, którzy dotarli do wyspy w 1836 roku. Niektóre źródła podają, że jedynie Elizabeth przeżyła spotkanie z tubylcami zamieszkującymi wyspę, inne zaś, że Elizabeth sprowadziła pomoc, ocalając męża i część jego załogi, którzy przeżyli dwumiesięczne oczekiwanie dzięki pomocy tubylców. Aborygeni Butchulla, tubylczy mieszkańcy wyspy, nazywali ją K’gari. Zostali oni przegnani z wyspy w latach 60-tych XIX stulecia, kiedy rozpoczął się wyrąb drzew satynowych przez białych osadników. Drewno satynowe jest wysoce odporne na porosty i glony morskie. Zostało między innymi użyte do wyłożenia Kanału Sueskiego. Wyrębu lasów na wyspie zaprzestano dopiero w 1991 roku. Z wyspy na skalę przemysłową wywożono również piasek.
W 1992 roku wyspę wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO i od tego czasu rozpoczęła się ochrona unikalnego środowiska wyspy. Znalazła się na tej liście ze względu na unikalne, ruchome wydmy, przepiękny, majestatyczny las tropikalny (rainforest) oraz dużą liczbę (ok. 40) dziewiczych słodkowodnych jezior z krystalicznie czystą wodą.
Wyspa otoczona jest Pacyfikiem z wyjątkowo groźnymi w tym rejonie prądami i rekinami ludojadami.
Dodatkową atrakcję stanowią wyrzucone na brzeg wraki samochodów, które próbowały przedzierać się plażą w czasie przypływu oceanu, czy szczątki statków, które rozbiły się u wybrzeża wyspy. Szczególnie malowniczo wygląda wrak pasażerskiego liniowca Maheno, wyrzuconego na brzeg przez tajfun w 1935 roku po tym, jak zerwał się z holu w drodze na japońskie złomowisko.

fot.1 fot.2 fot.3 fot.4

Wyspa jest zarządzana przez Departament Środowiska i Dziedzictwa Queensland, który określił strategię dla regionu do 2010 roku. W strategii tej zawarty jest środowiskowy kodeks, który jest honorowany przez wszystkich zwiedzających oraz mieszkańców wyspy.
Fraser Island posiada cały wachlarz naturalnych cudów włączając w to przepiękny las tropikalny, dziewicze jeziora, bezkresne plaże z falami rozbijającymi się o brzeg, ogromne ruchome piaski, klify kolorowego piasku oraz krystalicznie czyste potoki.

fot.1 fot.2 fot.3 fot.4

W tym delikatnym systemie ekologicznym rośnie las tropikalny, który zawiera drzewa satynowe, sosny kauri, palmy piccabeen oraz rzadkie paprocie angiopteris, które są jednymi z największych paproci na świecie. Wszystko rośnie w samym piachu. Przez las tropikalny prowadzą piesze szlaki umożliwiające zwiedzającym podziwianie unikalnego piękna wyspy.
Na wyspie znajduje się wiele jezior, z których każde ma własny indywidualny charakter - od jezior zabarwionych na czerwony czy herbaciany kolor do jezior z białym piaszczystym dnem i krystalicznie czystą wodą. Pływanie w tych jeziorach pozostawia niezapomniane wrażenia.
Wyspa stanowi schronienie dla ponad 200 gatunków ptaków oraz wielu ssaków, wężów, jaszczur oraz żółwi.

fot.1 fot.2 fot.3 fot.4

Kliknij na zdjęcie aby je powiększyć


POWRÓT

© 2003 by KKKT „Trawers”